RADIO-TELEVIZIJA ŠUMADIJA - ARANĐELOVAC - 034 723 886

Lajkuj zdanje za znanje – Park Bukovičke Banje

Spomeniku prirode i kulture“Park Bukovičke Banje“ čuva tajne stare preko 150 godina. Njegova izgradnja započeta je 1856.god, kada su prosečene prve staze, obrazovani drvoredi, formirani travnjaci, cvećnjaci i počelo uređenje izvora mineralne vode, čiju je prvu analizu izvršio dr Lindermajer 1836.god, svrstavajući je u izuzetno lekovitu.Park je uređen u francuskom stilu, po rešenju arh. Koste Šreplovića, koji sa hotelom Staro Zdanje, čini jedinstvenu celinu. Na glavnom pravcu kretanja u žargonu prozvanom Šetalište jer je od davnina mesto šetnje i posetilaca i meštana, a povezuje Trg kulture sa najstarijim objektom – čuvenim Starim zdanjem iz 1872.god i danas nosi naziv “ Aleja Živan Saramandić“ – po svetski poznatom operskom umetniku, poreklom iz Aranđelovca.
Centralni motiv u SP “Park Bukovička Banja“ je parter „Fontana“ koji se nalazi ispod terase hotela „Staro Zdanje“. Objekat “Staro zdanje“ smešten je u severnom delu Parka i postavljen je tako da gleda prema Bukulji. Po svom položaju i veličini to je prava kraljevska palata i zadužbina je kraljevske porodice Obrenović. Rađen je u stilu srpskog romantizma, najstariji je sačuvani objekat u Parku i predstavlja simbol grada Aranđelovca. “Staro zdanje“ je poslednje arhitektonsko ostvarenje Koste Šreplovića, koji nije dočekao kraj izgradnje, jer je pao sa skele u završnim radovima na fasadi. Sahranjen je u porti Bukovičke crkve, gde mu se i danas nalazi spomenik okrenut prema Parku Bukoviče Banje. U prostornom smislu, od Fontane zrakasto polazi sedam staza ka svim važnijim punktovima i ulazima u Park, a najupečatljiviji su:

– hotel Šumadija iz 1939.godine, koji je bio ponos Kraljevine Jugoslavije i jedan od najmodernije opremljenih hotela toga vremena;

– objekat Arkade sa Otvorenim kupatilom – bazenom, koji je radio samo u vreme banjske sezone, a za kupanje se koristila isključivo mineralna voda sa termalnog izvora, kao deo specijalnog banjskog programa. Na ovom prostoru je posebno uređen parter, rozarijum, na kome je, pored karakterističnih živih ograda od šimšira, posađeno 1360 komada ruža, od 15 različitih sorti. Kao takav, ovaj prostor predstavlja jedan od najviše fotografisanih delova Parka;

– Specijalna bolnica za rehabilitaciju “Bukovička banja“, koja radi bez prekida od 1934.godine, sa velikim uspehom .

Prirodni lekoviti faktor u Bukovičkoj banji, su mineralna voda, klima i glina, koji su neraskidivo vezani za razvoj parkovske površine.Početkom 19.veka organizovani su dolasci prvih pacijenata u Banju, koja je već posle Prvog svetskog rata važila za najpoznatiju i najposećeniju banju Kraljevine sa izvorima „Talpara“, “Knez Mihailo“ i “Đulara“, „Pobeda“ i „Topla“ voda.

Od svih objekata u Parku, koji su od velikog kulturnog značaja za Republiku Srbiju, od posleratnog perioda rekonstruisani su jedino Hotel “Staro Zdanje“, 70-tih godina 20. veka i Specijalna bolnica za rehabilitaciju i nedavno restauriran Paviljon Knjaz Miloš.

Još jednu izuzetnu vrednost Bukovičke Banje predstavljaju skulpture, koje su nastale na Simpozijumu Beli Venčac u okviru Međunarodne manifestacije Smotra umetnosti Mermer i zvuci, koja se od 1966.godine održava na prostoru Parka. Vredna skulptorska dela postavljaju se kao muzejska zbirka na otvorenom i predstavljaju jedinstveni sklad prirode i prirodnog bogatstva grada – belog venčačkog mermera. Sve skulture su od istorodnog materijala, ima ih 74 i postavljene su od strane umetnika u geometrijski uređenom delu Parka.

Kategorije: ,

 
Izdvojeno
 
FireShot Capture 014 - RTV Šumadija - 2021 i 2022 godine ulaganja u JKP Bukulja - YouTube_ - www.youtube.com
NEŠTO VIŠE – JKP Bukulja 2021 i 2022 godine ulaganja
FireShot Capture 375 - RTV Šumadija - Gost u studiju - Olja Petrović - YouTube - www.youtube.com
Gost u studiju – Olja Petrović
FireShot Capture 348 - RTV Šumadija - U mom selu Ranilovic - YouTube - www.youtube.com
U mom selu : Ranilović